Aminokyseliny

Aminokyseliny

Aminokyseliny a BCAA jsou látky pro lepší regeneraci a pro zabránění odbourávání svalové tkáně

 
Filtrovat

Výrobce

Výrobce

Dostupnosti

Dostupnosti

Příznaky

Příznaky

Ceny

Ceny

Hodnocení

Hodnocení
Na stránce
zrušit všechny filtry

Aminokyseliny

Aminokyseliny BCAA jsou prakticky nenahraditelné v situacích,
kdy se tělo dostává do nepříznivého katabolického stavu přetrénování
(cvičení při nadměrné aerobní zátěži, vytrvalostní sporty, posilování apod.).
BCAA brání odbourávání svalových bílkovin, mají účinnou schopnost anabolizovat tkáně
a působit tak proti využití svalů jako zdroje energie při fyzické zátěži.


Popis kategorie

Aminokyseliny jsou stavební kameny bílkovin. Většina bílkovin obsahuje všech 20 aminokyselin. Všechny bílkoviny se neustále odbourávají a znovu syntetizují. Aminoykseliny jsou přitom jednak stavebními složkami, jednak produkty odbourávání.

Všechny aminokyseliny se skládají z aminové skupiny na jednom a na druhém konci, obě skupiny jsou spojené centrálním uhlíkovým atomem. Charakteristické místo, kterým se odlišuje jedna aminokyselina od druhé je tvořena třetí skupinou, která je u každé aminokyseliny jiná.

20-ti aminokyselin, které se vyskytují v bílkovinách, jich 8 nemůže být syntetizováno. Musí být přijaty jako „esenciální“ aminokyseliny nebo musí být získány odbouráním vlastních proteinů. Neesenciální aminokyseliny se syntetizují v lidském organizmu. Je důležité vědět, že pro vstřebávání aminokyselin jsou nezbytné uhlohydráty. Nedoporučuje se však podávat samotné aminokyseliny např. Tryptofan ve velkých dávkách. Předávkování může snížit účinnost a porušit nutriční rovnováhu.

Konzumace aminokyseliny v jejich čisté formě je výhodnější než velké množství proteinů, protože eliminují zvýšený nápor na ledviny a játra při trávení nadměrného příjmu proteinů. Aminokyseliny mohou být přímo absorbovány do krevního oběhu.

Esenciální aminokyseliny (nelze je syntetizovat v těle, musí být dodávány s potravinami):

  • Histidin – účinný při alergických a kardiovaskulárních chorobách, důležitý pro syntézu bílkovin. Hraje roli při příjmu potravy a vody
  • Isoleucin – je nutné, aby byl v rovnováze s Leucinem a Valinem. Hraje důležitou roli při uvolňování energie při svalové práci
  • Leucin – prekurzor cholesterolu. Hraje velkou roli při uvolňování energie při svalové práci. Snižuje hladinu krevného cukru, zvyšuje sekreci inzulinu. Podporuje hojení kůže a kostí.
  • Lysin – nízká hladina brzdí syntézu bílkovin ve svalech a pojivových tkáních, působí proti virům, potřebný k tvorbě karnitinu, stimuluje tvorbu kolagenu, chrupavek a pojiv. Zvyšuje chuž k jídlu, stimuluje sekreci žaludečních šťáv.
  • Methionin – výchozí látka cysteinu, kreatinu a karnitinu, zvyšuje hladinu glutathionu, zvyšuje celkový cholesterol a LDL-cholesterol. Chrání před ukládáním tuků v játrech.
  • Fenylalanin – hlavní základní látka tyrosinu, zlepšuje náladu, zvyšuje bdělost, pomáhá při léčení deprese, zvyšuje hladinu enkefalinu, používá se při terapii bolesti, hlavní surovina k tvorbě kolagenu, potlačuje chuť k jídlu, obsažený ve sladidle Nutrasweet. Nezbytný pro tvorbu melaninu, inzulínu a jiných hormonů
  • Threonin – nedostatek způsobuje ukládání tuku v játrech, důležitá složka kolagenu, snížená hladina u vegetariánů, posiluje imunitní systém. Prekurzor Glycinu a Serinu
  • Tryptofan – výchozí látka nervového přenašeče serotoninu (uklidňuje), používá se k léčení nespavosti, stresu, úzkosti a deprese, důležitý pro srážlivost krve. Ve volné formě v USA neprodejný, lze ho přijímat pouze z přirozených zdrojů.
  • Valin – větvená aminokyselina rychle přecházející do svalů, ovlivňuje absorpci některých nervových přenašečů v mozku podobně jako tryptofan, fenylalanin a tyrosin. Důležitý pro růst, jeho nedostatek způsobuje choroby jater.

    Neesenciální aminokyseliny (tělo si je tvoří samo z jiných aminokyselin):

  • Arginin – zvyšuje hladinu oxidu dusíku podporujícího růst svalů, zvyšuje uvolňování inzulinu, glukagonu a růstových hormonů, významná složka svalového metabolismu, řídí uvolňování, transport a ukládání dusíku v těle, zpomaluje úbytek svalů po námaze, prospívá při rehabilitaci zranění, tvorbě kolagenu, zvyšuje obranyschopnost, zvyšuje u mužů tvorbu spermatu, používá se k léčení některých forem impotence.
  • Cystein – chrání organismus před jedy, účinky alkoholu, tabáku, významný pro růst vlasů, zvyšuje hladinu glutathionu, zvyšuje imunitu vůči AIDS.
  • Tyrosin – výchozí látka nervového přenašeče dopaminu, norepinefrinu a epinefrinu, hormonu štítné žlázy, růstových hormonů a melaninu (vlasového a kožního pigmentu).
  • Alanin – hlavní součást pojivových tkání, klíčová látka metabolismu glukózy, umožňuje dodávat svalům energii z aminokyseliny.
  • Kyselina aspartová – součást svalového metabolismu, některé studie uvádějí, že zvyšuje vytrvalost a energii, součást umělého sladidla Nutrasweet.
  • Kyselina glutamová – součást mozkových procesů a metabolismu jiných aminokyselin.
  • Glutamin – nejhojněji se vyskytující aminokyselina, hraje klíčovou roli v imunitním systému, důležitý zdroj energie pro ledviny, střeva a játra při dietách.
  • Glycin – slouží k syntéze jiné aminokyseliny, součástí hemoglobinu a cytochromů (enzymů důležitých ke tvorbě energie), má uklidňující efekt, vzniká z něj glukagon, který stimuluje tvorbu glykogenu, jedna ze složek při tvorbě kreatinu
  • Ornitin – zvyšuje tvorbu oxidu dusíku podporujícího růst svalových vláken, součást metabolismu močoviny.
  • Prolin – úloha při tvorbě pojivové tkáně a stavbě srdečního svalu, hlavní součást kolagenu.
  • Serin – důležitý při tvorbě energie, posiluje paměť a nervové funkce, důležitý při tvorbě imunoglobulinu a protilátek.
  • Taurin – důležitý při tvorbě žluči, trávení a vstřebávání tuků, působí jako nervový přenašeč v některých oblastech mozku a oční sítnice.
  • Karnitin – je dipeptid – aminokyselina, jež je tvořena dvěma jinými aminokyselinami, methioninem a lysinem. Je neesenciální, tzn. že může být syntetizována v játrech z patřičných zásob lysinu, vitaminu B1, vit. B6 a železa. Nejbohatšími zdroji karnitinu v potravě jsou svalstvo a vnitřnosti, ryby a mléčné výrobky.

    Vegetariáni mají sklon k nedostatku karnitinu, neboť nejí maso a tudíž nemají dostatek lysinu. V oblasti zlepšení mentálních funkcí je využíván acetyl-l-karnitin (ALC) k prevenci věkové degradace paměti. Má velkou roli v metabolismu tuků a v redukci triglyceridů zvyšováním utilizace lipidů. Transportuje mastné kyseliny skrze mitochondriální membrány, kde se spalováním tuků získává energie. Zároveň také zvyšuje využití tuků v játrech. Všemi těmito funkcemi karnitin působí preventivně proti ukládání tuků a snižuje riziko srdečních příhod.

    Snížený obsah karnitinu se objevil u lidí zesnulých na akutní infekce myokardu. Jeho dodávky se ukázaly jako prospěšné pro lidi s anginou pectoris, neboť pomáhaly zvýšit objem spalovaných mastných kyselin. Svalová dystrofie vyžaduje rovněž léčbu zvýšenými dodávkami karnitinu. Je primárně skladován v kosterním svalstvu a srdci, kde je nutný pro konverzi mastných kyselin na energii pro svalovou činnost.

    Hodně atletů si zvyšuje svalovou hmotu a vytrvalost s vyššími dodávkami karnitinu. PDR (Physicians Desk Reference) doporučuje l-karnitin pro léčbu ischemické choroby srdeční a hyperlipidemie IV. typu. Karnitin je rovněž vhodný pro léčbu anginy pectoris, ischemie či arytmie, špatné vytrvalosti, svalové slabosti nebo obezity. Nedostatky karnitinu se mohou projevit únavami, srdečními poruchami nebo svalovou slabostí. Výživa chudá na vitamín C může také zapříčinit nedostatek karnitinu.