Pitný režim
základ každého sportu
Člověk může hladovět týdny, žízní ale umírá po 3 dnech! Nejhorší věc, která může sportovce potkat je nedostatek tekutin.
Dehydratace organismu (snížené množství obsahu vody v organismu) zhoršuje sportovní výkon a závažně ovlivňuje jak vytrvalostní, tak také rychlostní i silové disciplíny.Pijte pravidelně v průběhu aktivity a předcházejte nepříjemnému vyčerpání a snížení výkonnosti!
Pokud chcete udělat maximum pro to, abyste udrželi výkonnost a oddálili nástup únavy, tak musíte při aktivitě doplňovat tekutiny, které ztratíte potem. Pít vodu v průběhu intenzivní aktivity a při vysokých teplotách nestačí. Správný nápoj by měl obsahovat dostatek minerálů, které ztrácíte v průběhu aktivity potem, a také dostatek sacharidů – důležité energie pro organismus. Nápoje, které obsahují minerály i sacharidy jsou při aktivitě vhodné, protože zajišťují mnohem efektivnějšíhydrataci organismu než běžná voda a navíc dodávají energii a tím podporují výkonnost!
Pijte každých 15 – 20 minut výkonu 150 – 350 ml tekutin!
Nestačí poslouchat jen své tělo a napít se až ucítíte žízeň. Pokud už totiž máte žízeň, tak je pravděpodobně pozdě a organismus je již dehydrovaný – ztratili jste tedy mnoho tekutin, což znamená, že se vám nepodaří udržet výkonnost na stejné úrovni a bude docházet k jejímu snížení a záhy se dostaví únava. Například ztráta tekutin o 3 % snižuje výkonnost až o 20 %.ISODRINX – nápoj vhodný pro vaši aktivitu!
Nápoje, které byste měli v průběhu aktivity konzumovat, by měly obsahovat minerály a sacharidy případně další funkční látky. Z minerálů je nejdůležitější sodík, který je potem nejvíce ztrácen. ISODRINX obsahuje kromě sodíku i hořčík, draslík, vápník, díky kterým ISODRINX poskytuje efektivnější hydrataci organismu v průběhu aktivity a udržuje tak výkonnost organismu.V průběhu intenzivnější zátěže tělo dominantně spotřebovává sacharidy, což je nejdůležitější a dominantně využívaný zdroj energie. Tělo má vytvořenou zásobu sacharidů, které postupně spotřebovává. Pokud dojde k vyčerpání zásob sacharidů, nastává snížení hladiny krevního cukru (hypoglykémie), což je strašák všech sportovců, protože to znamená jedno – hlaďák – rapidní snížení výkonu, které může vést k předčasnému konci aktivity.
V průběhu zátěže byste měli dodávat 30 – 60 gramů sacharidů za hodinu výkonu. Správný iontový nápoj vám poskytne jak výše zmíněné minerály, tak také sacharidy. Veškeré sacharidy ovšem tělu nedodáte jen prostřednictvím vhodného nápoje. K dalšímu doplnění sacharidů slouží energetické gely a tyčinky.
- Iontové sportovní nápoje = efektivní hydratace organismu při zátěži.
Voda dodá tekutiny neobsahuje ovšem důležité sacharidy a další látky důležité po fyzický výkon. - Sladké minerálky a džusy obsahují naopak velké množství sacharidů, a proto nejsou vhodné pro aktivitu, protože hydrataci nezajistí, ba naopak zhoršují dehydrataci organismu a negativně tak ovlivňují výkon.
- Iontové sportovní nápoje (isotonické nebo hypotonické nápoje) – dodají důležité tekutiny pracujícímu organismu, zajistí mnohem efektivnější hydrataci (díky obsaženým sacharidům a minerálům) a navíc dodají energii v podobě sacharidů a minerály, které se ztrácí v průběhu aktivity z těla pocením.
- Isotonické nápoje jsou vhodné pro aktivity s vysokou intenzitou trvající do 60 minut.
- Hypotonické nápoje jsou nápoje vhodné pro aktivity se střední intenzitou trvající od 60 minut více.
Na pitný režim byste ovšem měli myslet už před aktivitou a také po ní!
Hydratace organismu před zátěží:Začněte aktivitu plně hydratovaní! Popíjejte hypotonický nápoj již cca 2 hodiny před aktivitou. Poslední dávku pití vypijte cca 30 minut před začátkem aktivity.
Hydratace organismu po skončení aktivity